velká morava náhled

Velká Morava a počátky křesťanství (pozvánka)

velká moravaJeště dva týdny budeme mít možnost navštívit výstavu Velká Morava a počátky křesťanství, na které si můžeme prohlédnout na 1200 originálů archeologických nálezů z Čech, Moravy, Slovenska, Rakouska a Polska. Mnohé z nich mají status Národní kulturní památky a jsou vystavené úplně poprvé.

Velká Morava byl první státní útvar na území Moravy, vznikl v první polovině 9. století sjednocením moravského a nitranského kmenového svazu. Zasahoval i Čechy, Slovensko, Maďarsko a část Polska. Centrem byl bájný Veligrad, který v současnosti lokalizujeme někam ke Starému Městu u Uherského Hradiště.

Z archeologických lokalit byly zatím nejvíc prozkoumané hradiště Mikulčice, Uherské Hradiště, Pohansko u Břeclavi, Staré Zámky u Líšně, Olomouc, Znojmo, Rajhrad, Réna u Ivančic, Pohansko u Nejdku, Petrova Louka u Strachotína a některá místa mimo Moravu (Nitra, Děvín, Bratislava, Ostřihom ad.).

Právě z těchto míst pochází většina vystavených exponátů. Na výstavě najdeme i rekonstrukce a makety staveb (často kostelů), které se v těchto oblastech našly.

Výstava je součástí projektu „Velká Morava a 1150 let křesťanství ve středu Evropy“, který spadá do Programu aplikovaného výzkumu a vývoje národní identity, který vyhlásilo a finančně podpořilo Ministerstvo kultury. Na realizaci se podílí Moravské zemské muzeum a Archeologický ústav AV ČR.

Výstavu Velká Morava a počátky křesťanství si můžeme až do 28. února 2015 prohlédnout v Paláci šlechtičen na Kobližné ulici v Brně, vstupné stojí 70 Kč.

Otevírací doba: úterý 9-15 hodin, středa, čtvrtek, pátek 9-17 hodin, sobota, neděle a svátky 13-18 hodin.

Náhledový obrázek:

Kříž z Mikulčic – autor Dragovit, licence CC 0

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>