Alternativní stavitelé

Kdo vám pomůže vymyslet a postavit dům z přírodních materiálů? Na koho se obrátit, když potřebujete vytvořit plány, sehnat potřebná povolení, postavit dům ze dřeva, slámy nebo nepálených cihel? Kdo umí přitesat trámy, postavit pec nebo vyskládat mozaiku?

Přináším přehled lidí různých profesí, kteří se pohybují kolem staveb alternativních domů z přírodních materiálů. Některé z nich už jsem stihla potkat, některé zatím ještě ne. O všech bych vám ale chtěla postupně přinést víc podrobností.

 • Mojmír Hudec

Architekt, odborník na nízkoenergetické a pasivní domy, dává přednost přírodním materiálům a soběstačným a trvale udržitelným konceptům. Studie, dokumentace, stavební dozor.

Brno, www.elam.cz

 • Radek Hála

Architekt – ekologická architektura, občanské stavby a veřejný prostor, stavby ze slaměných balíků – zaměřuje na nízkoenergetické a pasivní domy. Architektonické studie, umístění staveb na pozemek.

Brno, www.slamak.info/ing-arch-radek-hala

 • Stano Vanek

Projektová dokumentace pro stavební povolení, architektonické studie – zaměření na nízko-energetické a pasivní domy ze slaměných balíků s hliněnými omítkami.

Bratislava, www.slamak.info/ing-stano-vanek

 • Petr Hájek

Architekt – přírodní architektura, permakultura, přírodní zahrady. Filosofie malých osobních domů a rodových usedlostí. Lektor kurzů navrhování vlastních domů.

Praha, http://atelierhajek.blogspot.cz

 • Blanka Johanisová

Architektka – přírodní architektura, zdravé domy, nízkoenergetické stavby, popularizace slaměných a hliněných staveb.

Praha, www.endemit.cz

 • Ludvík Trnka

Architekt – projektování alternativních domů z přírodních materiálů, statické posudky, posouzení podloží atd.

Tišnov, www.ateliernetresk.cz

 • Olga Hamšíková

Architektka – vypracování projektové dokumentace ke stavebnímu nebo územnímu řízení, architektonické a územní studie. Realizace hliněných omítek (povrchových dekorativních úprav).

 • Doc. Ivana Žabičková

Zásobárna teoretických (ale v praxi vyzkoušených) znalostí o hlíně a hliněných stavbách, renovacích starých staveb, nosných konstrukcích. Předsedkyně Sdružení hliněného stavitelství a skvělá hostitelka.

Brno, Hostim (okr. Znojmo)

 • Ondra Netík

Permakulturní designér, stavitel ze slámy a hlíny, dekoratér, lektor. Ale hlavně přítel, který vás provede skrze tvorbu vašeho domu radou, zkušenostmi i praktickou řemeslnou pomocí při společné práci. A taky člověk, od kterého jsem se začala učit hliněné omítky i já…

Jižní Morava (Brno, Blansko, Stříbrnice), http://dusedomu.blogspot.cz

 • Dan Grmela

Autorizovaný stavební inženýr, zabývá se navrhováním a realizacemi domů ze slaměných balíků s omítkami z místní hlíny. Pomůže vymyslet a případně i zrealizovat / vyřídit váš projekt.

Ivanovice na Hané, www.slamak.info

 • Honza Pospíšil

Stavitel, lektor, řemeslník – postaví vám celý dům z přírodních materiálů („na klíč“) nebo vám může asistovat (vést vás). Speciální nářadí pro přírodní stavby, alternativní technologie, klempířské práce, zelené střechy atd.

Benešov u Semil, www.domyzeslamyahliny.cz

 • Jakub Gajda

Přírodní stavitel se specializací na ekostavby, dřevostavby a sruby, tesař a truhlář (nábytek z masivu, kuchyně, altány). Uvádí oblíbené vlogy na téma přírodního stavitelství.

Frenštát pod Radhoštěm, www.prirodnibydleni.cz

 • Viktor Karlík (o. s. Baobaby)

Realizace staveb z přírodních materiálů (i samonosná sláma), půjčení speciální míchačky, výroba slaměných balíků, rozbor hlíny, přírodní dětská hřiště, asistence a školení.

Zlín, www.baobaby.org

 • Jan Křivonožka

Kamnář (akumulační kamna, kachlové sporáky, chlebové pece), tesař (nábytek, jednoduché konstrukce), lektor tradičních řemesel (ruční tesání trámů, zpracování ovčí vlny).

Fulnek, www.krivonozka.cz

 • Jan Hrabec

Stavba hliněných kamen a pecí, konzultace a dohled pro stavbu kamen svépomocí.

Lysá nad Labem, www.hlinenakamna.cz

 • Michal Navrátil

Vyvíjí a dodává známé hliněné omítky Picas, barvicí pigmenty, nepálené cihly a speciální nářadí (japonská hladítka).

Hradčany u Tišnova, www.picas.cz

 • Martin Papež

Řemeslník – dřevostavby, izolace ovčí vlnou, hliněné omítky, japonské hlazené omítky a Martinova největší specialita: marocký štuk (tadelakt) v českém (a tedy levnějším) provedení.

Žďár nad Sázavou, www.hlinaprodum.cz

 • Jakub Wihan

Odborník na stavění ze samonosné slámy, jediný český zástupce anglického sdružení StrawWorks. Vypracování projektu a dokumentace, stavební dozor, rady, pořádání kurzů přímo na stavbách. Nízkonákladové a nízkoenergetické stavění, ekologické bydlení, slaměná renovace starých budov.

Žamberk, www.jakubwihan.com

 • Kateřina Šmardová

Architektka – návrh stavby v souladu s okolím, dokumentace, návrh interiéru včetně volby materiálu a provedení. Dává přednost hliněným omítkám. Sama realizuje dekorativní techniky (sgrafita, reliéfy).

Brno, www.smardova.cz

 • Michal Hendrych

Projektant a designér se zaměřením na permakulturu a baubiologii (celostný pohled – dům v zahradě). Zaměřuje se na přírodní materiály, ovládá i praktické dovednosti (truhlář, sochař, hliněné omítky, výsadba zahrady atd.).

Brno, www.celostnidesign.cz

 • Aleš Dorazil

Řemeslník – hliněné omítky, práce s dalšími přírodními materiály, workshopy.

Brno, http://prirodnidum.cz

 • Lukáš Gavlovský

Malíř, sochař, řemeslník – hlína (reliéfy a obrazce v omítkách), dekorativní úpravy přírodních zahrad, lavičky, dětská hřiště aj.

Kostelec nad Černými lesy, www.gavlovsky.cz

 • Jindřich Sláma

Tesař – dřevostavby, krovy, domy ze dřeva a slámy.

Postupice, www.tesar-slama.cz

 • Vladimír + Lukáš Čejnovi

Vladimír je architekt, Lukáš tesař. Projekty domů (přírodní materiály, inspirace lidovou architekturou + feng shuei). Kamenné základy, dřevěná konstrukce, izolace slámou, konopím, lnem nebo ovčí vlnou, hliněné omítky, rákosové a šindelové střechy, dřevostavby a krovy tradiční technikou, dřevěné podlahy, vrata, pergoly.

Jarošov nad Nežárkou, www.cejeni.cz

 • Pavel Písek

Tesař (dřevěné konstrukce), pokrývač, truhlář (okna, dveře, schodiště, podlahy), stavitel. Zaměřuje se na přírodní a místní materiály, tradiční postupy.

Roudnice nad Labem, www.pavelpisek.cz

 • Zdeněk Ruprecht

Hliněné omítky – jílový a vápenná štuk Tierrafino, dusaná hlína, školení.

Brno, http://ayadesajn.net/

 • Roman Muroň

Objevování tradičních technik – výroba nepálených hliněných cihel, omítek, použití rákosu, doškové střechy. Psaní básní a vytváření hliněných plastik – obrazů, keramiky.

 

Žarošice, www.romanmuron.cz

 

 • Ludmila Temelová

Návrhy a tvorba interiérů z přírodních a recyklovaných materiálů např. mozaiky z rozbitých kachliček.

 

 • Bohdan Nebesař

„Zrnko písku, tvůrce prostých věcí z přirozených materiálů v souladu živoucích energií. Snažím se být tou změnou, kterou si přeji vidět ve světě kolem sebe. Lektor certifikovaných kurzů hliněných omítek. Stavitel domů z přírodních materiálů. Poradce Feng Shuei a Vaastu Shastra.“

 

Komňa (Zlínský kraj), www.dobrebydleni.com

 

oddelovac zelený

 

Je to všechno? Pravděpodobně ne.
Pokud víte o dalších šikovných alternativních stavitelích (nebo jste jedním z nich), dejte mi o nich vědět!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Jižní Morava a její tradice, řemesla a hliněné stavby, v historii i dnes