indies náhled

25 let hudebního vydavatelství Indies

logo indiesPůvodně to byla jen domácí půjčovna cédéček, kterou založil Milan Páleš, Miloš Gruber a Jaromír Kratochvíl přesně před pětadvaceti lety, 14. února 1990 v Brně. Od té doby se Indies stalo jedním z nejvýznamějších českých hudebních vydavatelství. Mimo jiné vydává i folklorní a folklorem inspirovanou hudbu.

V roce 2007 se původní Indies rozdělilo – Milan Páleš založil Indies Scope, které dnes zastupuje např. Ivu Bittovou, Gipsy.cz, Hradišťan, Traband, Tara Fuki atd.

Miloš Gruber založil Indies MG Records, které má ve své stáji Radůzu, Jablkoň, Jiřího Dědečka, Sestry Steinovy nebo Už jsme doma. Třetí část, Indies Happy Trails, patří Jaromíru Kratochvílovi. Vydává hudbu Václava Koubka, kapel Ty Syčáci, Původní Bureš, Oboroh, Majerovy brzdové tabulky a dalších.

Ze všech skupin a zpěváků, kteří patří pod křídla některého z Indies vydavatelství, bych tu dnes chtěla na prvním místě připomenout Hradišťan. Jeho CD O slunovratu, na kterém jsou zhudebněné básně Jana Skácela, bylo nejúspěšnější, které kdy Indies vydalo. Cimbálová muzika propojující moravský a světový folklór vznikla už v roce 1950, ale teprve pod vedením Jiřího Pavlici získala domácí i mezinárodní uznání.

Pod Indies dále vydávají svoje alba např. Musica Folklorica, Cimbálová muzika Vlasty Grycové, Cimbálová muzika Danaj, BROLN, Cimbal Classic, Strážničan nebo seskupení BezoBratři.

Indies vydalo také několik CD Antologie moravské lidové hudby, Zpívání z Horňácka a další sbírky.

Ať už se zajímáte o autentickou moravskou lidovou hudbu nebo hudbu folklórem inspirovanou, neměli byste si alba vydávaná pod třemi značkami Indies nechat ujít.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>