vzorník picas

Školení „Realizace finálních hliněných omítek“ (reportáž)

Jméno Michal Navrátil možná úplně všem, kdo se zajímají o stavby z přírodních materiálů, známé není. Ale značka hliněných omítek Picas, které Michal vyvíjí a dodává, jistě ano. V lednu jsem se vypravila na školení, na kterém Michal hliněné omítky a práci s nimi teoreticky i prakticky představuje.

Velký rozhovor s Michalem Navrátilem si přečtěte v lednovém čísle časopisu Roots!

Ranním vlakem z Brna, pár zastávek do Hradčan u Tišnova, asi kilometr pěšky a před osmou přicházím do areálu stavební firmy Rigi, ve které byl náš hostitel až do roku 2013 zaměstnaný (patří jeho rodině).

Úvodní představení probíhá v příjemném místním sklípku. Dostáváme i čaj a drobné občerstvení. Na školení přijely dvě větší party, dva mladé páry a několik jednotlivců. Většina z nich staví nebo rekonstruuje vlastní domek, a tak se snaží zjistit, jaké možnosti v oblasti přírodních omítek existují. Profesionální hlínaře tu zastupuji pouze já, ale je tu pár profíků – klasiků.

školení picas 1

Po představení se vydáváme na obhlídku areálu, ve kterém se nachází několik realizací omítek. Poté se přesouváme do prostorného ateliéru, kde na každého čeká velká zkušební tabule, paleta a nejrůznější vzorky omítek a přídavků do nich.

Hliněné omítky je třeba vybírat podle textury a teprve potom volit barvu a odstín.

Michal vysvětluje, že hliněné omítky je třeba vybírat podle textury a teprve potom volit barvu a odstín. Představuje 3 základní (texturou odlišné) skupiny omítek, které vyrábí:

  • pískové (řada Econom) – obsahují jíl, písek a organický materiál. Barvy odpovídají barvám použitého jílu (škála žlutá-červená, hnědá, zelenkavá), nejsou tedy dobarvované
  • mramorové (štukové – série Art) – obsahují také jíl, písek a organický materiál, ale jemněji drcený. Navíc také mramorovou moučku, proto jsou světlejší a jemnější. Používají se pouze na velmi tenkou svrchní vrstvu.
  • jílové (série Cottage) – obsahují jen jíl a rostlinný materiál. Mnohem víc proto odpovídají původním omítkám našich předků a také se s nimi líp pracuje (nemusí se natahovat a filcovat naráz, na zpracování je víc času a opravy hotové omítky jsou snadnější).

picas econom

Do všech omítek lze přidávat pigmenty, které Michal také vyrábí (přírodní okry a hlinky a trochu méně přírodní oxidy a minerální pigmenty).

V praktické části si zkoušíme různé finální úpravy omítek (filcování omítky Cottage, reliéfní zakončení Economu, hlazenou omítku otsu s přídavkem vápna). Michal také vysvětluje, jak přesně omítka pracuje (spojení s podkladem, působení vody, vysychání, praskliny, přidávání rostlinného materiálu) a jak toho využít nebo čemu se naopak vyhnout.

V dalším bloku se věnuje přidávání bylin do omítek, což je jeho specialita. Ať už kvůli lepším vlastnostem omítek, vůni nebo jako dekorace finální vrstvy. Dozvídáme se tak, v jakém stavu musí byliny být, aby neudělaly víc škody než užitku, a jak aplikovat omítku s dlouhými a jak s krátkými vlákny.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Zmiňuje se také o možnostech dekorování omítek. O bylinách už byla řeč dříve, zde se zabýváme hlavně přidáváním kamenů, korálového písku a dalších příměsí. Dozvídáme se i o kombinování různě barevných omítek (protože u přírodních, hlavně u tmavších odstínů, je dobré použít vždy min. 2 v jedné místnosti). Michal samozřejmě ukazuje i to, jak postupovat při napojování další barvy tak, aby se nesmíchaly do sebe.

U přírodních omítek, hlavně u tmavších odstínů, je dobré použít vždy minimálně dvě různé barvy v jedné místnosti.

V závěrečném teoretickém bloku se ještě dozvíme o historii firmy Picas, zakončení omítky u jiného materiálu atd., pak následuje prostor pro naše dotazy. Někoho zajímá, čím omítky napouštět, aby byly voděodolné, někoho tvorba plastik.

Školení končí kolem 14. hodiny. Část z nás se pak jde ještě jednou podívat na usychající otsu a zeptat se na další podrobnosti nebo si prostě neformálně povykládat. Já si kupuju japonské hladítko, které budu potřebovat na realizaci hlazených omítek (Picas dováží a prodává i potřebné nástroje) a pak už se také loučím.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Školení probíhalo ve velmi přátelské atmosféře, přitom se neklábosilo naprázdno, vše mělo svůj řád a dozvěděli jsme se obrovské množství přínosných informací – dokonce i já, která s omítkami Picas už nějakou dobu pracuji, jsem si tu našla spoustu nových zajímavých detailů. Mohli jsme si všechno osahat a vyzkoušet, odnést si libovolné množství vzorků omítek nebo si rovnou koupit, co kdo potřebuje (chci ale podotknout, že cílem školení rozhodně nebyl prodej Michalových výrobků, nabyté znalosti jsou využitelné obecně na práci s hlínou a Michal bez problémů odpovídal i na dotazy mimo jeho vlastní omítky).

Tímto velmi děkuji za možnost se tohoto skvěle připraveného školení zúčastnit. Rozhodně jej mohu doporučit všem zájemcům o hliněné omítky, jak úplným začátečníkům, tak středně pokročilým řemeslníkům.

Odkaz na školení na stránkách firmy Picas:

http://www.picas.cz/skoleni/

Další termín školení: 24. 2. 2018

Cena školení: 450 Kč

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>