Stara hut tabor

Setkání u Staré huti 2015 (reportáž)

Na jeden týden se ponořit do historie, do časů Velké Moravy. Zkusit si na vlastní kůži, jak pálili dřevěné uhlí, jak tavili železo v primitivních pecích, jaké nosili boty a haleny – to je jen pro zasvěcené. My ostatní se k nim můžeme přidat alespoň na jeden den. Vidět všechno a ještě mnohé další zblízka. Na 15. ročníku setkání u Staré huti v Josefově u Adamova.

V sobotu 23. května 2015 dopoledne přijíždíme na adamovskou vlakovou zastávku, odkud nás má odvézt historický autobus, vyslaný Technickým muzeem – a potom hodinu čekáme. Nejsme sami. Mladí i starší, dospělí i děti, je nás kolem dvaceti. A stále čekáme.

stara hut daga cekame

Konečně přijíždí jen pár let starý autobus, tedy žádný historický, ale to je nám v tu chvíli jedno. Odváží nás k vzhůru proti proudu řeky Svitavy ke Staré huti, k jeskyni Býčí skála a některé až k jeskyni Výpustek.

Právě kvůli zdržení víme, že na Výpustek ani na jednou za rok otevřenou Býčí skálu se letos nedostaneme. Vystupujeme přímo naproti Staré huti a vrháme se k prvnímu člověku, který nám je ochotný předvést něco z řemesel a zvyků starých Slovanů. Kvůli tomu jsme tady.

stara hut shorastara hut osatky

V areálu Staré huti si návštěvníci můžou kromě experimentálních pecí na železo a zbytků milíře prohlédnout také slovanskou kovárnu, polozemnici, pec na výpal keramiky a na chleba. Na louce je postavený tábor historické skupiny Daga, který dokresluje dobovou atmosféru.

Hned po příchodu si zkoušíme, jak se tehdy (cca 8./9. století) žilo. Zuřivě třískáme pazourkem do železného křesadla a rozfoukáváme jiskry spadlé do troudu z choroše. Podaří se nám to ještě před tím, než začne drobně pršet, což nám trošku kazí den. Vytrvale stírám kapky z foťáku, některá řemesla se nadobro schovávají (třeba mletí mouky, tavba cínu – voda vadí koženým měchům i formám).

stara hut kovarstara hut horcice

Naštěstí déšť zůstává jemný a hlavní atrakce – tavba železa ohrožená není. Experimentální taviči a kováři jako by jej vůbec nevnímali, jsou příliš zaujatí svou činností. Den si nenechají zkazit ani slovanští bojovníci ze skupiny Daga. Z jejich programu je nadšené hlavně početné dětské obecenstvo, ale líbí se všem.

Hned po humorném představení o slovanském pohřbu (ač to zní paradoxně) se vracíme k řemeslům. Můžeme si vyzkoušet práci na šlapacím soustruhu, nechat si ulít drobnost z cínu, zkusit napsat husím brkem pár písmen hlaholice nebo si nechat upíct pšeničnou placku mazanou povidly, škvarkovou nebo česnekovou pomazánkou.

stara hut plackystara hut pec

Ale už je tu jeden z vrcholů dne – vytahování železné houby z pece. Vzniká menší tlačenice, každý chce vidět, jak kovář velkým kladivem zbouchá houbu na hořícím pařezu dokulata. Čas strašně rychle utíká. Další chvíle strávíme pod stříškou u pracovníků Technického muzea, kteří si připravili hádanky v podobě různých zrn, listů stromů, zvířecích stop a kamenů.

Máme možnost projít si zdarma i celé muzeum železářství, ale tam už jsme byli před rokem. Raději proto míříme zpátky k živé expozici: prohlížíme si středověkou destilační aparaturu „alembik“ (a ochutnáváme výsledek), čerstvě vypálenou keramiku, zastavujeme se v táboře bojovníků a povídáme si o zbraních, jídle a ozdobném lemování šatů – vlněných karetkách.

Co v tomto upršeném dni oceňujeme, jsou všudypřítomné výhně a ohně – střídavě se u nich sušíme a nahříváme, u jednoho si opékáme špekáčky. Odjíždíme v 17 hodin, tentokrát stíháme vlak v Adamově bez problémů.

stara hut tabor 2stara hut kovar pohled

Obrovské poděkování patří všem organizátorům a účinkujícím – za jejich trpělivé vysvětlování a snahu ukázat laickým návštěvníkům co možná nejnázorněji kus historie přímo v místech, kde se odehrávala. Ve stínu velké josefovské Staré huti.

Setkání u Staré huti se účastnili:

Technické muzeum v Brně (drobné kvízy pro děti, provoz muzea + hlavní organizátoři)

Spolek Františka (dobrovolní zájemci o průmyslovou archeologii, organizovaní v Kruhu přátel Technického muzea v Brně) (experimentální tavba, milíř, kovárna, chlebová pec)

Středoevropská cesta železa

Hornicko-historický spolek Planá (milíř)

Archaia Brno, o. p. s. (keramika, lití cínu, pec na chleba, destilace)

Skupina Daga (soustruh, vojenský tábor, bojové scénky)

a další

Popis tavby a jednotlivých řemesel

… bude obsahem dalších článků.

1 komentář u „Setkání u Staré huti 2015 (reportáž)“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>