stolice

Jednoduchá stolice pro práci se dřevem – obřeznice (Adam Florián)

„Tento nástroj je konstrukčně dokonalý a jeho použitelnost je všestranná,“ píše o této pracovní stolici etnograf Karel Pavlištík, autor knihy Dřevo, proutí, sláma. „Chtěl bych, aby si ji mohl udělat každý,“ říká Adam Florián, mladý nadšenec do historických technik práce se dřevem, který nás do její výroby zasvětí.

Pracovní stolice (nebo také kozlík, dědek, stréc, obřeznice) je velmi důmyslná a přitom velmi jednoduchá pomůcka, bez které se neobejde skoro nikdo, kdo se chce věnovat ruční práci se dřevem. Slouží k upevnění a přidržení kusu dřeva nebo vznikajícího výrobku, na kterém řemeslník právě pracuje.

Ten si přidržuje přišlápnutím nožního pedálu, takže mu zůstávají obě ruce volné pro práci. Výhodou oproti uchycení do svěráku, které často používají dnešní kutilové, je hlavně to, že předmět uchytíme i uvolníme jediným šlápnutím, což zrychluje a zjednodušuje práci.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

A druhá výhoda je ta, že si takovou pracovní stolici může troufnout vyrobit každý, „kdo k tomu má chuť a odvahu“, jak tvrdí Adam Florián. Že nevíte jak? Přináším návod, na kterém tento amatérský soustružník začal pracovat v rámci svého školního projektu a který dál rozpracoval až do současné podoby. Cílem bylo, aby byl maximálně jednoduchý a proto i dostupný dalším nadšencům.

Výroba obřeznice krok za krokem

Na začátku je kus dřeva – zhruba 1,5 metru dlouhý a půl metru široký kmen. „Ten se podélně rozštípne. Pak se takovým velkým ořezávátkem připraví nohy,“ přibližuje Adam Florián postup. Když mluví, všichni malí kluci v místnosti ho tiše a téměř nábožně poslouchají.

Zespodu (z kulaté strany) základního kusu lavice (1) se velkým nebozezem udělají 4 díry, do kterých se připravené nohy (2) zatlučou. Další díry se udělají zboku, zhruba ve třetině délky.

Do nich se čepem připevní pohyblivá část konstrukce – pedál (3): asi metr dlouhé, 5-10 cm hrubé dřevo, které se opět podélně rozřízne. Do něj (skrz něj) se tentokrát udělají 3 otvory – nahoře, uprostřed a dole. Prostředek se čepem připevní k lavici, dole bude příčka na sešlápnutí a nahoře tvarovaná příčka na přidržení výrobku (4).

lavice projekt

Zbývá dodělat pevnou část. Šikmý trámek, dolním koncem (5) upevněný k lavici, horní konec má podložený dalším kusem dřeva s možností nastavení výšky (6) a opět připevněný k lavici. Na horní straně jsou ještě 2 vodicí/ přidržovací postranní lišty (7).

A jednoduchá pracovní stolice, kterou vymysleli a používali naši předkové, je na světě…

Adam Florián

Nadšený amatérský soustružník se zájmem o staré techniky, pohodový a skromný člověk. Když jsem se ho ptala, co o něm mám napsat, řekl mi: „Nerad o sobě mluvím, raději mluvím o Bohu než o sobě, ale tento Bůh mi dal ruce, abych tvořil.“

Občas ho můžete potkat na jarmarku nebo na menších předváděcích akcích, většinou ale tvoří jen pro radost z práce. Online ho zastihnete buď na fóru www.rezbarstvo.sk nebo na jeho webu, kde má i fotogalerii svých výrobků.

Web: toceno.wbs.cz/

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Adam Florián ukazuje ořezané nohy stolice

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>