kosicky z susti

Mistři tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje (přehled)

Používají tradiční (většinou přírodní) materiály, dodržují původní postupy při výrobě a svoje výrobky dekorují tradičními vzory. Svoje znalosti se také snaží předávat dalším generacím. Dnes bych vám chtěla představit držitele titulu Mistr tradiční rukodělné výroby Jihomoravského kraje.

1) Růžena Kozumplíková – pletení z orobince

Narodila se roku 1932 a žije v Blatnici pod Svatým Antonínkem. Vyrábí kabele, prostírky, rohože a další výrobky. Materiál (orobinec úzkolistý) si sama sbírá a připravuje.

Reportáž na ČT.

2) Bohumil Šikula – bednář

Žije v Kyjově, ze dřeva umí tradiční technologií vyrobit kompletní bednářský sortiment (malé i velké sudy, škopky s dřevěnými uchy, kádě, putny, konve na vodu, máslenky, vany a další).

3) Dagmar Čechová – perníky

Narodila se roku 1933, je z Veselí nad Moravou. Recept na perníkové těsto vychází z její snahy přiblížit se původním recepturám. Sama si také vyřezává dřevěné formy – kadluby, které se inspirují tradičními vzory a motivy.

4) Alexandra Kaňovská – keramika

Pochází z Dubňan, od 70. let minulého století vyrábí zlidovělé kopie habánské fajáns (talíře, misky, džbánky, lahve na víno, zvonky a další).

5) Miroslav Urban – tkaní

Jeden z nejmladších mistrů (nar. 1962). Tká na starém horňáckém stavu, jako materiál používá len, bavlnu, vlnu i konopí. Vyrábí většinou součásti krojů, dečky a polštáře, spolupracuje s mnoha národopisnými soubory.

6) Marie Čiháková – blatnické kraslice

Pochází z Blatnice pod Svatým Antonínkem, od roku 1977 maluje voskovou batikou velikonoční kraslice. Sama si připravuje přírodní barviva, na kraslice maluje tradiční vzory (19./20. století).

Reportáž na ČT.

7) Iva Novotná – úprava ovčí vlny

Žije v Hodoníně, umí si připravit ovčí vlnu od jejího výběru, čištění, máčení, česání až ke zpracování na kolovrátku a tkát z ní na stavu. Řemeslu se intenzivně věnuje od roku 2002, také je předvádí a učí.

 8) Věra Šmídová – veselská výšivka

Narodila se roku 1939, výřezové veselské výšivce se věnuje od 70. let 20. století. Tradiční postupy i vzory si pečlivě nastudovala a dnes svoje znalosti předává jako zakládající členka kroužku vyšívání a paličkování ve Veselí nad Moravou.

Tak, to jsou zatím všichni. Titul Mistr tradiční rukodělné výroby se totiž uděluje až od roku 2012 a jde o docela složitou proceduru schvalování.

O jednotlivých mistrech bych v budoucnu chtěla napsat samostatné články (doufám že i s názornou dokumentací).

Image copyright: Cynthia_M._Parkhill 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>