vzorky

Kurz: příprava hliněných omítek

Jak poznáme vhodný materiál na hliněné omítky? Kde takovou hlínu najdeme? Jak poznáme, kolik je v ní jílu a kolik přidat písku, aby se s ní dobře pracovalo a omítka nepopraskala? Jaké přísady do hlíny přimíchat? A jak se vlastně s hlínou pracuje? Odpovědi na tyto otázky jsme hledali na kurzu U1 – Příprava hliněných omítek.

Spolek hliněného stavitelství

Různé kurzy práce s hlínou pořádá Spolek hliněného stavitelství už od svého založení v roce 2006. V posledních letech jsou kurzy strukturované do několika tematických bloků s označením U1 – U6, s osnovou a zkouškou ECVET odpovídající rekvalifikačnímu kurzu.

Jde o nejkvalitnější a nejucelenější zasvěcení do řemesla, garantované znalostmi docentky Ivany Žabičkové z VUT Brno a lektory jednotlivých kurzů, kteří jsou mistry svého oboru.

Jak kurz probíhá?

Kurz U1 – příprava hliněných omítek, který se minulý rok konal v Hostimi u Moravských Budějovic od 4. do 6. dubna, vedl Bohdan Nebesař – stavitel domů z přírodních materiálů, poradce Feng Shuei a moc milý člověk, kterého najdete na webu Dobré bydlení.

Program začal v pátek večer seznámením a teoretickým blokem. Není totiž hlína jako hlína, a dokonce není jíl jako jíl. Dozvěděli jsme se, proč se na omítky víc hodí slídový illit než kaolinit, co se s částečkami jílu děje při namočení a tvrdnutí nebo jaké přídavky se do hlíny dávají. Důraz lektoři nekladli na chemické vzorečky, ale na pochopení, jak a proč se který materiál chová.

Druhý den nás čekaly praktické polní zkoušky. Asi to zní divně, ale první spočívala v ochutnání hlíny (kupodivu chutná dobře). Potom už jsme patlali kolečka a válečky a nakonec ve dvojicích míchali směs na hrubou omítku v různých poměrech a nanášeli zkušební plochy.

vzorky 2

Třetí den jsme se věnovali hlavně jemným finálním (štukovým) omítkám. Ty se většinou kupují už namíchané, přesto i tady je dobré vědět co, jak a proč. Navíc nás lektor poučil o různých nářadích, které se při práci s hlínou používají (poprvé jsem viděla profesionální japonská hladítka pro hlínaře).

Bonusy navíc

Mimo docentky Žabičkové a Bohdana Nebesaře nám nakonec přednášeli i další mistři svého oboru. Patrik Majringer z Konopný beton.cz nám ukázal stavební materiál a provazy z konopí, jeden z kurzistů se pochlubil realizovanými zelenými střechami, další se rozpovídal o své práci ve firmě Lasselsberger (byl to inženýr – těžař jílu) a třetí o tom, jak ve firmě LB Cemix pomáhá vývoji omítkových hliněných směsí.

konopný betonA jako úplný bonus jsme si mohli prohlédnout výtvory z předchozích kurzů (zaujaly nás hlavně různé dekorativní techniky) nebo nechat si vyhodnotit vlastní dovezenou hlínu, jestli je vhodná pro stavbu a jak ji nejlépe namíchat.

Dobrý začátek

Když jsme v neděli odpoledne seděli na dvoře hostimského statku a vyhodnocovali kurz, nešetřili jsme chválou a nadšením. Všichni, včetně lidí, kteří už řemeslo znali z praxe, nebo naopak firemních inženýrů, si pochvalovali, že dostali v koncentrované formě obrovské množství teoretických i praktických znalostí, a přitom se necítí zahlcení nebo zmatení. Prostě jednička s hvězdičkou, a další za skvělou organizaci a mile lidský přístup.

Možná pořád čekáte na ten tajný recept pro namíchání správné hliněné omítky. Kolik jílu, písku, vody a co ještě? Jenomže tak to nefunguje. Každá hlína se chová jinak a pro každý účel potřebujete jinou směs. Na kurzu U1 pochopíte, jak to určit a zrealizovat v tom vašem konkrétním případě.

Do práce se můžete pustit hned v následujících kurzech U2 – U5 a nově také K2 – K4, ve kterých vás lektoři provedou základy zednických a dekoratérských postupů a také různými historickými i moderními technikami práce s hlínou.

Kurz U1 – Příprava hliněných omítek je každopádně dobrým začátkem pro každého, kdo to s hlínařinou myslí vážně.

kolečka

Kurzy 2015

27 – 29. 3. Kurz U1+K1 – Příprava hliněné omítky a materiálu pro stěny (lektor: Bohdan Nebesař)

17 – 19. 4. Kurz U2 – Aplikace hliněné omítky  (Martin Papež)

24 – 26. 4. Kurz K2 – Zednické práce s hliněnými cihlami, výroba cihel (Zdeněk Vejpustek)

8 – 10. 5. Kurz U3  – Venkovní omítky, údržba, oprava a povrchová úprava hliněných omítek (Ondřej Netík)

11. 5. WORKSHOP – Výstavba stěn z válků – ukázka historické techniky (M. Novotný)

22 – 24. 5. Kurz K3 – Dusané stěny, podlahy, výplně (Jan Pospíšil)

5 – 7. 6. Kurz K4 – Opravy, rekonstrukce hliněných staveb, historické techniky (Zdeněk Vejpustek)

12 – 14. 6. Kurz U4 – Návrh interiéru s využitím barevných hliněných omítek (Ondřej Netík)

19 – 21. 6. Kurz U5 – Dekorativní prvky z hliněných omítek (Jan Pospíšil)

Místo: Hostim u Moravských Budějovic

Cena kurzu včetně ubytování a stravy: 2600 Kč

Další informace a přihlášky: Spolek hliněného stavitelství

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>