experimentální tavba

Cesta železa Moravským krasem

Ještě pořád je léto, čas volnosti, čas vydat se ven, na cestu. Možná se budete chtít vydat na cestu s cílem poznat zase další kousek jižní Moravy, objevit a pochopit něco z její historie. V tom vám může pomoct kniha, která je zároveň průvodcem na této cestě. Těžko sehnatelná, ale jinak skvělá kniha s názvem Cesta železa Moravským krasem.

Ve starověku a středověku putovalo železo Evropou po několika určitých trasách. Jedna z nich vedla i přes Moravu a její nejdůležitější zastávkou bylo Josefovské údolí, oblast, kde se železo těžilo i zpracovávalo. Na evropskou síť stezek a expozic nazvaných Evropské cesty železa navazuje naučná stezka Cesta železa Moravským krasem. Vznikla v roce 2003, má celkem 5 okruhů, 27 zastávek a je dlouhá asi 30 km.

Součástí tohoto projektu je i kniha se stejným názvem. Hned na začátku si můžeme prohlédnout mapku hutnických dílen, hutí a kutišť a potom se směle vrhnout do prozkoumávání Moravského krasu a jeho historie i současnosti.

V knize se (někdy až chaoticky) střídají pasáže, které se věnují přírodě, památkám, geologii, historii osídlení a výroby železa s ukázkami dnešní experimentální tavby, archeologickými nálezy, popisem jednotlivých chráněných území nebo články o vlivu výroby dřevěného uhlí na stav adamovských lesů.

Tvůrcům zřejmě šlo víc o sestavení průvodce pro turisty než o monografii, která by se věnovala pouze starým způsobům výroby železa. Druhá polovina knihy totiž vypadá tak, že po každé mapce jednoho z pěti úseků cesty (Blansko – Olomučany – Rudice/ Jedovnice – Křtiny/ Habrůvka – Adamov/ Josefov/ Babice nad Svitavou) následuje výčet turistických cílů – samozřejmě s ohledem na téma historie železářství a hutnictví.

Vznikla tak příjemně útlá kniha, kterou si s sebou můžete vzít na cestu po uvedených lokalitách. Nenajdete v ní jen popisy a dávno zapomenuté dějiny jednoho řemesla, ale odkazy na konkrétní místa v krajině – staré doly, pozůstatky milířů a hutnických dílen, přírodní rezervace a jeskyně nebo větrné mlýny. A samozřejmě hutě.

To všechno společně s kvalitními doprovodnými texty a množstvím barevných fotografií a obrázků vám pomůže představit si, jak to všechno fungovalo. Prakticky a konkrétně. Ukáže vám cestu… Cestu železa Moravským krasem.

cesta železa moravským krasem

Cesta železa Moravským krasem

Věra Souchopová, Jiří Merta, Jiří Truhlář, Ivan Balák, Leoš Štefka

Vydal Spolek pro rozvoj venkova Moravský kras (+ Adamov, Blansko, Babice nad Svitavou a Olomučany), Správa CHKO Moravský kras, Technické muzeum Brno, Mendelu, Cortusa a Geodrill, Blansko 2002

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>