Naši předkové uměli postavit dům levně, vlastně téměř zadarmo. Vystačili si s místními materiály a pomocí svých sousedů. Proč je dnes vlastní dům to nejdražší v životě, proč to už nejde? Nebo jde? Ve své přednášce se na tyto i další otázky pokoušel odpovědět zkušený stavebník slaměno-hliněných domů Ondřej Netík.
Ondřej Netík
Samouk, experimentátor, praktik. Začínal před sedmi lety, kdy sem postupy a znalosti teprve přicházely nebo se utvářely. Jako bytostný permakulturista chtěl stavět domy, které by si byl schopný postavit sám nebo téměř sám. Tak dospěl k domům ze slámy a hlíny.
Postupně se podílel na stavbě sedmnácti domů z přírodních materiálů. Dnes je ve svém oboru mistrem a učitelem, dělá dekorativní techniky, vede kurzy Sdružení hliněného stavitelství, radí s realizací staveb od prvních nákresů, založení domu až po finální úpravy.
Svoje poznatky shrnuje na blogu Duše domu, kde nabízí i dvě e-příručky, jednu o levném stavění a druhou o práci se slámou. Práce na domě ale pro něho stále není rutinou a už vůbec ne komercí. „Stavím jenom přátelům,“ upozorňuje hned na začátek.
Neexistují jednoduché odpovědi
Brněnská přednáška není o slámě, i když v té úterní nakonec došlo i na klasické otázky na ni (jaká je hořlavost? nesežerou to myši?). Ondřej se tentokrát posluchačům snaží vysvětlit, že pokud chtějí stavět levně, nestačí šetřit jen na materiálu nebo práci.
Podstatné je zamyslet se nad tím, jak vysoký standard ve vybavení i ve velikosti člověk nebo rodina skutečně potřebuje. Jako zkušený praktik dává konkrétní rady, např. kolik ušetří nepostavení chodby, snížení teplotního komfortu o jediný stupeň nebo využití staršího materiálu. Ondřej ale pouze nastiňuje směr, „svůj standard si každý musí nalézt sám“.
Všechno ale zdaleka není takto jednoznačné. Je lepší stavět jen přízemí, nebo i patro? Plochá, nebo šikmá střecha? Je pro každého správný právě hliněný dům? Ondřej není přítelem jednoduchých odpovědí, protože „pro každého je nejlepší něco jiného“. Přesto i tady je schopný vyjmenovat pro a proti každé varianty.
V čem je nekompromisní, jsou postupy, které zbytečně prodražují stavbu (nadbytečný „pokoj pro hosty“, snaha o pasivní dům s rekuperací, navyšování konstrukce kvůli strachu nebo neznalosti materiálu). Lidé někdy přemýšlejí příliš složitě. „Není to raketa, nikam to nepoletí,“ směje se Ondřej.
Hlubší pohled
Ve druhé půlce čtyřhodinové přednášky se Ondřej dostává i k hlubšímu pohledu na stavbu domu, který vychází z jeho životní filozofie. Představuje pohled na dům jako na centrum, nikoliv ale jediný prostor k životu. Tím dalším prostorem je zahrada, která by neměla u žádného domu chybět.
Představuje i teorii čtyř druhů energií, z nichž ta čtvrtá (třeba fyzická kondice nebo síla přátelství) mírným užíváním roste, ale neužíváním nebo nadužívám klesá. Vyzývá proto, aby si lidé na stavbě vzájemně pomáhali.
Varuje ale před zneužíváním lidí, kteří dům staví, protože tím se do duše domu zabudují i křivdy a špatné emoce. A také před protahováním stavby domu nad nutnou dobu, protože časem bude nadšení vystřídané únavou až znechucením.
Posluchačům jeho přednášky ale nadšení zatím nechybí, i když některé možná odrazuje Ondřej tím, že nenabízí instantní řešení a neslibuje ani bezpracnou a bezproblémovou metodu stavby. Místo toho upozorňuje: „Stavba je velký projekt, ne nadarmo naši předci říkali, že správný muž má zasadit strom, postavit dům a zplodit syna. Ovšem nestačí jen začít. To důležité je dovést věci do finále.“
Vychovat syna, dostavět dům a sklízet ovoce ve vzrostlém sadu.
Jak si postavit levně přírodní dům
Přednáška Ondřeje Netíka
Cena: 290 Kč
Místo: studio Slunce, Schodová 2, Brno
Čas: úterý 3. března 2015, 18-22 hodin
Opakování: pátek 13. března (obsazeno), úterý 31. března 2015 (zatím volno, nutná registrace), 18-22 hodin
Doporučení: jednoznačně ano!