Na jedno velikonoční vajíčko nalepí 300 až 700 kousíčků slámy, většinou do tvarů složitých hvězd nebo klásků obilí. Za dlouhých 70 let, kterých se výrobě hanáckých kraslic věnuje, si vypracovala vlastní rukopis. Svoje díla vystavuje i v zahraničí a také učí další zájemce. Seznamte se s paní Annou Dražilovou.
Zlaté prstýnky
Vytváření slámových kraslic začíná vypěstováním a přípravou slámy. Protože Haná je úrodný zemědělský kraj, používá se na ozdobení hanáckých kraslic sláma z ječmene (potom má bílou barvu) nebo ovsa (potom je zlatá).
Nejdřív se odstraní tvrdší spodní část stébla, pracuje se pouze s částí mezi 2., 3. a 4. kolínkem. Každý kousek stébla bez kolínka se nůžkami podélně rozstříhne. „Musím tu slámu rozevřít a ostřím nůžek ji zevnitř čistím. Podívejte se, jak se to krásně sroluje,“ ukazuje nám paní Dražilová zlaté slámové prstýnky.
Z prstýnků potom odděluje ještě užší pásky a z nich špičkami nůžek stříhá malé a ještě menší kosočtverečky nebo pásky. Potom je všechny obrátí lesklou stranou dolů. A začne opatrněji dýchat. Vše je připraveno.
Slámou se nemaluje, slámou se vykládá
Na rubovou stranu titěrných tvarů paní Dražilová špendlíkem přenese kapičku lepidla a stejným špedlíkem tvar vezme a přilepí na vajíčko, které předtím natřela barvou určenou na kůži a nechala zaschnout. Tyto barvy jsou stálé a svým leskem neruší krásu slaměných obrazců.
Na lepení používá k našemu překvapení obyčejný Herkules. „V současné době je to nejlepší volba,“ usmívá se. „Každý kousek ještě přitlačím hadýrkem, aby se lepidlo pěkně vysušilo,“ zasvěcuje nás do tajemství.
Takto pod rukama paní Dražilové vznikají malá umělecká díla. Ozdobit jediné slepičí vejce trvá zkušenému člověku celý den. Pštrosí dokonce týden. „Na Hané se nikdy kraslice nemalovaly. Slámou se nemaluje, ale vykládá. Důležitá je tam geometrie,“ podotýká paní Dražilová.
Paní Anna Dražilová a její žákyně
Narodila se v roce 1935 v Šaraticích, slámovým kraslicím se věnuje od roku 1945. Tehdy ji učila paní Havránková-Kozlíčková. „Učila nás jen techniku, vzory malovala na tabuli. Vajíčko od ní jsem nikdy neviděla,“ přiznává.
Se skutečnými kraslicemi se tak seznamovala v etnografickém muzeu v Brně. Od roku 1958 učí tuto techniku děti i dospělé v Blansku, kde bydlí. Dřív vedla kroužky po práci, teď má na všechno víc času.
Svoje kraslice vystavovala v Galerii města Blanska a dalších městech České republiky i v zahraničí (Berlín, Itálie, Rakousko, Španělsko).
Má dvě pokračovatelky: v Blansku tuto techniku dál učí paní Dana Rybářová, druhá je její vnučka, paní Petra Pščolková-Frojdová. „Už s tím byla i v pořadu Sama doma,“ říká hrdě paní Dražilová.
Kontakty
Paní Anna Dražilová
Blansko
Webové stránky: http://drazan.webz.cz/
Fotogalerie: http://annadrazilova.rajce.idnes.cz/
Telefon: 728 983 298
E-mail: hanackekraslice (a) seznam.cz