Ještě pořád je léto, čas volnosti, čas vydat se ven, na cestu. Možná se budete chtít vydat na cestu s cílem poznat zase další kousek jižní Moravy, objevit a pochopit něco z její historie. V tom vám může pomoct kniha, která je zároveň průvodcem na této cestě. Těžko sehnatelná, ale jinak skvělá kniha s názvem Cesta železa Moravským krasem.
Ve starověku a středověku putovalo železo Evropou po několika určitých trasách. Jedna z nich vedla i přes Moravu a její nejdůležitější zastávkou bylo Josefovské údolí, oblast, kde se železo těžilo i zpracovávalo. Na evropskou síť stezek a expozic nazvaných Evropské cesty železa navazuje naučná stezka Cesta železa Moravským krasem. Vznikla v roce 2003, má celkem 5 okruhů, 27 zastávek a je dlouhá asi 30 km.
Součástí tohoto projektu je i kniha se stejným názvem. Hned na začátku si můžeme prohlédnout mapku hutnických dílen, hutí a kutišť a potom se směle vrhnout do prozkoumávání Moravského krasu a jeho historie i současnosti.
V knize se (někdy až chaoticky) střídají pasáže, které se věnují přírodě, památkám, geologii, historii osídlení a výroby železa s ukázkami dnešní experimentální tavby, archeologickými nálezy, popisem jednotlivých chráněných území nebo články o vlivu výroby dřevěného uhlí na stav adamovských lesů.
Tvůrcům zřejmě šlo víc o sestavení průvodce pro turisty než o monografii, která by se věnovala pouze starým způsobům výroby železa. Druhá polovina knihy totiž vypadá tak, že po každé mapce jednoho z pěti úseků cesty (Blansko – Olomučany – Rudice/ Jedovnice – Křtiny/ Habrůvka – Adamov/ Josefov/ Babice nad Svitavou) následuje výčet turistických cílů – samozřejmě s ohledem na téma historie železářství a hutnictví.
Vznikla tak příjemně útlá kniha, kterou si s sebou můžete vzít na cestu po uvedených lokalitách. Nenajdete v ní jen popisy a dávno zapomenuté dějiny jednoho řemesla, ale odkazy na konkrétní místa v krajině – staré doly, pozůstatky milířů a hutnických dílen, přírodní rezervace a jeskyně nebo větrné mlýny. A samozřejmě hutě.
To všechno společně s kvalitními doprovodnými texty a množstvím barevných fotografií a obrázků vám pomůže představit si, jak to všechno fungovalo. Prakticky a konkrétně. Ukáže vám cestu… Cestu železa Moravským krasem.
Cesta železa Moravským krasem
Věra Souchopová, Jiří Merta, Jiří Truhlář, Ivan Balák, Leoš Štefka
Vydal Spolek pro rozvoj venkova Moravský kras (+ Adamov, Blansko, Babice nad Svitavou a Olomučany), Správa CHKO Moravský kras, Technické muzeum Brno, Mendelu, Cortusa a Geodrill, Blansko 2002