vnorovske kraslice1

Vnorovské a dolnoněmčanské kraslice

Vnorovské kraslice jsou jedny z nejznámějších. Stejně jako u novoveských se tvoří metodou voskové batiky. Převládá červená, menší plošky jsou žluté a černé, u dolnoněmčanských navíc modré a zelené.

Tentokrát budu stručná. Postup je stejný jako u novoveských batikovaných kraslic – voskem se namalují vzory, vejce se obarví na žluto a pak na červeno. Rozdíl je v tom, že červená vrstva je poslední, černé plošky se dobarvují.

Rozdílný je samozřejmě také vzor, který je geometrický, květiny jsou pouze stylizované. V jiné variantě můžou kraslice být pouze jednobarevné (se stejnými vzory), nejčastěji tmavě modré až skoro do černa.

vnorovske kraslice zakladOLYMPUS DIGITAL CAMERAvnorovske kraslice3

Stejný postup výroby mají i dolnoněmčanské kraslice. Také ty se po kresbě voskem barví žlutou a potom červenou barvou. Zbývající plošky se dobarvují modrou. Pokud se modrou barvou přebarví žlutá ploška, vznikne zelená.

Malérka – paní Miroslava Konečná

Protože vnorovské kraslice jsou velmi známé, nemusíte složitě pátrat po posledních žijících malérkách. Naštěstí je jich stále poměrně dost.

My jsme se na akci v kyjovském muzeu setkali s paní Miroslavou Konečnou. O sobě rozradila, že dříve byla zaměstnaná jako švadlena v podniku Šohaj ve Strážnici, který od roku 1949 vyrábí klasické pánské košile.

Také jsem se dozvěděla, že zdobení kraslic se naučila od své babičky a dnes to umí i její dcera. A že se to nemám bát taky zkusit. „To si zvyknete, každému se ze začátku klepe ruka“, povzbuzovala mě s úsměvem.

stužka
Paní Konečná kreslí vnorovský vzor nástrojem zvaným „stužka“.

 

 

2 komentáře u „Vnorovské a dolnoněmčanské kraslice“

  1. Dobrý den, je možné někde sehnat “ stužku “ na malování voskem? A jak je možné, že voskem na jedno namočení udělají malířky tah dlouhý i několik cm a tak tenký?
    Moc předem děkuji za odpověď Jana Trmalová

    1. Dobrý den, od přítomných malérek jsem se dozvěděla, že si stužku dělají samy, prý snad ze srolovaného víčka od plechovky (tedy tu malovací část). Tajemství dlouhého tahu bude asi v dlouhé praxi :)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>