miska + lzicka

Řezbářský workshop na Modré výšině

Řezbářský kurz, který vedl Petr Novotný, proběhl na Modré výšině v brněnském Jundrově ve středu 24. února 2016 už poněkolikáté, pro mě to bylo ale první seznámení s řezbářskou praxí. Úplně poprvé v životě jsem držela v ruce dláto a vyzkoušela si s ním první tahy.

Z nabídky možností jsem si vybrala výrobu lžíce a původně jsem si myslela, že si odnesu přesný návod na její výrobu od začátku do konce. V tom jsem se trochu zklamala: na začátku jsem dostala něco, co už vlastně jako lžíce vypadalo, jen to chtělo trochu vyhladit a prohloubit. Do čtyřhodinového workshopu by se toho ani víc nevešlo, jak jsem musela uznat.

lžíce 1
lžíce – polotovar

Řezbář Petr mně (i dalším nováčkům) nejdřív totiž musel vysvětlit, jak vzít dláto do ruky a jak s ním pracovat. Ač se to může zdát jako málo, bylo to pro mě asi to nejdůležitější, co jsem se naučila. Pro začátek dobré…

Tentokrát tedy nepřináším žádný návod, spíš vás navnadím na další Petrův workshop. Naučila jsem se tam úplné základy: jaké dláto vzít, když chci dlabat zaoblenou plochu, jakým směrem dlabat, abych nedlabala „proti srsti“, jak se nezaseknout v prohlubni a jak si neufiknout kus prstu (protože dlátka jsou tak ostrá, že vjedou do dřeva, jako by to bylo máslo).

dlabani 2

Dřevo to bylo lipové, krásně vysušené a voňavé, takže pracovat s ním byla opravdu radost. Petr vysvětlil, že základní opracování dělá různými stroji a přístroji (kulatá miska na obrázku výš byla třeba vykroužená na soustruhu), že pro základ mé lžíce jich využil hned čtyři a že kdybych si ji chtěla připravit sama, musela bych si nejdřív odříznout špalík a ten potom nahrubo vytvarovat lupenkovou pilkou a pak pracovat a pracovat…

dlabani 1
dlabání svícnu

Trochu mě překvapilo doporučení na závěr, když jsme se ptali na to, jak na povrchovou úpravu našich výrobků. Skoro půlka z nás si myslela, že by se měl použít smirkový papír, ale Petr nás přesvědčil, že řez dláta zanechá dřevo mnohem hladší, naopak smirek by vlákna roztřepil. Proto je tak důležité zahladit dlátkem všechny nerovnosti. A nakonec už stačí jen použít vosk nebo lněný olej, stejně jako to dělali naši předkové.

lžíce 2
téměř hotová lžíce

Při vyřezávání jsem se dozvěděla spoustu nových informací (Petr ochotně odpovídal na naše, tedy hlavně moje dotazy), seznámila se s několika moc zajímavými lidmi (jeden účastník byl nevidomý, jeho šikovnost jsme všichni svorně obdivovali, a jeden mi prozradil, že umí vyrábět dřevěné šindele, takže mám námět na další článek…), ale hlavně: vzala jsem do ruky dláto a vyzkoušela jsem si to.

Věřte mi, že ani ten nejlepší foto-návod vás nenaučí ani zlomek toho, jako když máte možnost vyzkoušet si to v praxi… Takže dnes výjimečně posílám jen pár fotek a svých dojmů.

miska 2

Kurz: Tvořivý večer s řezbářem

Vedl: Petr Řezbář Novotný

Místo: Modrá výšina, Výšina 7, Brno-Jundrov

Cena: 250-350 Kč (materiál je v ceně)

Datum: sledujte FB Modré výšiny

Doporučení: výborné pro úplné nováčky i mírně pokročilé řezbáře. Naučíte se základy a různé techniky dlabání, vyzkoušíte různá dlátka a nože.

2 komentáře u „Řezbářský workshop na Modré výšině“

    1. Díky! Na kurzu jsem se právě snažila dozvědět, jestli vůbec můžu pokračovat sama – třeba jak získat dřevo, kolik by stály základní nástroje. Petr mě přesvědčoval, že to moc nemá cenu, pokud to člověk nemyslí vážně (dlátka jsou drahá), takže asi nebudu. Možná snad jedině jednoduché truhlářství (vyrobit si poličku atd.). V čem ale určitě budu pokračovat, je okoukávání zkušeností těch, kdo to umí. Co se týká dřeva, láká mě truhlářství, stavební tesařství, výroba tradičních hudebních nástrojů a dřevěných došků. Na některých z těchto témat už začínám pracovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>